english

 

ICON OF THE BEAUTY  to próba przepracowania relacji między sferą publiczną a prywatną w świecie ikonicznie pięknych kobiet.  Projekt składa się z kalendarza menstruacyjnego na ścianę oraz ścieżki dźwiękowej.

KALENDARZ MENSTRUACYJNY

 

Kalendarz ma strukturę „wash and go”, czyli: „zwykły plus menstruacyjny”. Można go powiesić na ścianie (format A2). Prócz tradycyjnych informacji o dacie i ewentualnym święcie, jakie znajdują się w klasycznym kalendarzu, są w nim rubryczki, w których można zaznaczyć obfitość krwawienia. Zazwyczaj takie kalendarze robi się w formacie kieszonkowym i bez określonych dat.

 

 Głównym celem projektu jest sproblematyzowanie potrzeby i granicy upubliczniania sfery prywatnej, a także zjawiska gry toczącej się w obrębie współczesnego pojmowania kobiecości. Jest to również forma zabawy ze skomercjalizowaną przestrzenią codzienności, z jej estetycznym wymiarem, do czego nawiązuje styl, w jakim wykonane zostały zdjęcia: świadomy kicz i cukierkowatość  odwołująca się do przyjemności czerpanej z oglądania.

  


 


 


 


Kalendarzowi, który stanowi warstwę wizualną, towarzyszy ścieżka dźwiękowa. Odgłosy Audrey Hepburn ze Śniadania u Tiffaniego, Marilyn Monroe z Pół żartem, pół serio, Brigitte Bardot z I Bóg Stworzył kobietę, zmiksowane głosy Grety Garbo, Marleny Dietrich czy Madonny śpiewającej Like a virgin równie mocno, a może nawet bardziej nawiązują do ikonicznie pięknych…


projekt ten był prezentowany podczas III odsłony Projektu Praga

w Art Restaurant Stacherczak

na TRANSMOTIV

powrót do hirszalex